Oświetlenie ogrodowe – dobierz je mądrze i ciesz się swoją zieloną oazą nawet po zmroku

Oświetlenie ogrodowe – dobierz je mądrze i ciesz się swoją zieloną oazą nawet po zmroku

Oświetlenie to nieodłączny element aranżacji ogrodu. Trudno wyobrazić sobie bezpieczne poruszanie się przed domem po zmroku lub przed wschodem słońca, jeżeli w ogrodzie zabraknie lamp. Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać? 

 

Tradycyjne i nowoczesne lampy do ogrodu

Lampy do ogrodu są oferowane w wielu sklepach, dzięki czemu bez trudu znajdzie się egzemplarze w stylu nowoczesnym i tradycyjnym. Zanim przystąpi się do wybierania spośród nich, powinno się sprawdzić, z jakiego źródła energii można skorzystać w ogrodzie. Na tarasie lub na balkonie z reguły ma się dostęp do sieci elektrycznej, lecz w altanie ogrodowej, oddalonej od domu o kilkaset metrów, jest to rzadkość. Dodatkowo problem z dostępem do prądu pojawia się przy ogrodowych ścieżkach i podjazdach.

W przypadku wybrania tradycyjnego oświetlenia do ogrodu, trzeba doprowadzić do lamp wiszących lub stojących prąd. Jeżeli korzysta się z przedłużaczy, konieczne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. W przypadku deszczu należy je chować w suche miejsce, co powoduje potrzebę ich ciągłego rozwijania i zwijania.

Na balkonach i tarasach jako źródło światła można wykorzystywać również świece, zamykane w ozdobnych latarenkach. Dzięki szklanej obudowie, świeca jest zabezpieczona przed przewróceniem się, a meble ogrodowe, tekstylia i inne przedmioty są chronione przed zaprószeniem ognia. Świece nie sprawdzają się, jeżeli potrzebuje się silniejszego źródła światła.

Aby uniknąć konieczności przeciągania przewodów elektrycznych i korzystania z przedłużaczy, można zdecydować się na oświetlenie ogrodowe led. Oświetlenie ogrodowe tego typu czerpie energię z baterii, jednak do pracy wystarcza mu niewiele prądu, dzięki czemu baterie pracują długo. Dodatkowo ledowe oświetlenie ogrodu jest dostępne w wielu różnych formach - w sklepach znajdzie się ozdobne cotton balls, łańcuchy świetlne oraz lampy o klasycznym kształcie. Minusem lamp ledowych może być fakt, że dają dość ostre światło. Jeżeli chce się, by światło do ogrodu było subtelne i lekko przytłumione, lepiej jest wybrać lampy innego typu.

Nowoczesne oświetlenie ogrodowe to również lampy solarne, które można stosować przy podjazdach i alejkach. Nieduże lampki wbija się bezpośrednio w ziemię, np. w donice z kwiatami lub w trawnik. W ciągu dnia oświetlenie solarne gromadzi energię, a po zmroku daje światło. Lampki świecą delikatnie, dlatego niemożliwe jest czytanie przy nich czy rozwiązywanie krzyżówek, lecz poruszanie się po ścieżkach lub podjazdach jest w pełni bezpieczne.

Funkcjonalna lampa LED do ogrodu

Na rynku dostępne są również designerskie lampy ogrodowe, które prezentują się oryginalnie i pełnią różne funkcje. Ciekawym przykładem tego rodzaju lamp jest Lampa Cube z wbudowanym modułem Bluetooth. Dzięki Bluetooth możliwe jest regulowanie siły światła za pomocą pilota, co sprawia, że oświetlenie ogrodowe nowoczesne może pełnić rolę głównego źródła światła w czasie imprezy, jak i romantycznego oświetlenia podczas wieczoru spędzanego we dwoje.

Funkcjonalna kostka led jest wodoodporna, co umożliwia jej stosowanie w pobliżu basenu. Lampa może być ustawiona tuż obok leżaków basenowych, gdzie umożliwi bezpieczne i przyjemne pływanie wieczorami. Dodatkowo będzie pełnić funkcję stolika, na którym można pozostawić okulary przeciwsłoneczne, książkę lub talerz z przekąskami. Lampę led ładuje się za pomocą ładowarki dołączonej do zestawu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl