Grillowanie zimą jest możliwe!

Grillowanie zimą jest możliwe!

Grillowanie kojarzy się głównie z wiosną i latem, lecz nie ma powodów, by rezygnować z niego w czasie zimy. Zamiast odstawiać grilla po zakończeniu sezonu letniego, warto poznać sposoby, by cieszyć się smakiem potraw z rusztu, nawet gdy jest zimno.

Jak grillować zimą?

Czy grillowanie zimą jest możliwe? Oczywiście, że tak! Prawdziwych miłośników kiełbasek, mięs i ryb z rusztu nie wystraszy nawet mróz, śnieg i krótki dzień, jednak przed rozpaleniem grilla powinno się pamiętać o kilku kwestiach. Zimą szczególnie istotna jest sezonowa konserwacja grilla. Ponadto ważne jest dostosowanie temperatury i długości pieczenia do niesprzyjającej aury oraz chronienie ognia przed wiatrem. 

Grill w sezonie zimowym - zasady bezpieczeństwa

Ze względu na niską temperaturę, grill zwykle stoi na tarasie lub na balkonie tuż przy drzwiach wejściowych, a domownicy i goście czekają na potrawy w ciepłym pomieszczeniu. Jedynie od czasu do czasu ktoś dogląda dań, unikając długiego przebywania na zewnątrz. Z tego powodu szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - dzięki nim uniknie się pożaru oraz uszkodzenia grilla.

Zanim rozpali się ogień, powinno się usunąć śnieg z miejsca, w którym stanie palenisko. Jeżeli pod pokrywą śniegową znajduje się lód, również on powinien zostać usunięty. Obecność śniegu pod grillem sprawia, że podłoże jest nierówne, co zwiększa ryzyko przewrócenia paleniska i powstania zarzewia pożaru. Lód jest natomiast zagrożeniem dla osób stojących tuż przy ruszcie - węgiel i drewno mogą poparzyć kogoś, kto poślizgnie się na oblodzonym balkonie lub tarasie. 

Grill zimą powinien być osłonięty przed wiatrem. Silne podmuchy wzmagają ogień, który może zająć ubranie lub sprzęty znajdujące się na tarasie lub balkonie. Palenisko można zabezpieczyć, ustawiając je tyłem do kierunku wiatru lub chowając za ścianą. 

Jak przyrządzać potrawy z grilla w czasie zimy? 

W czasie zimy na ruszcie można przyrządzić dokładnie te same potrawy co latem. Różnica między zimowym a letnim grillowaniem polega przede wszystkim na dłuższym czasie pieczenia i konieczności utrzymywania wyższej temperatury. Kiełbaski, mięsa, ryby i warzywa układa się na ruszcie, dopiero gdy ten jest dobrze rozgrzany - optymalna jest temperatura co najmniej 220 stopni Celsjusza. W przypadku grillów gazowych taką temperaturę uzyskuje się dość szybko, natomiast w grillach węglowych jest to trudniejsze. Ułatwieniem jest korzystanie z grillów węglowych z zamykaną klapą, która chroni ruszt przed utratą ciepła i zmniejsza ilość węgla, potrzebnego do utrzymania wysokiej temperatury. Ze względu na niską temperaturę powietrza wokół grilla, czas pieczenia należy wydłużyć. Zbyt krótkie grillowanie zimą sprawia, że na talerze trafia surowe mięso, które jedynie lekko zarumieniło się z zewnątrz.

Jak konserwować grill zimą?

Zimowe grillowanie powoduje potrzebę przeprowadzenia odpowiedniej konserwacji rusztu i paleniska po jego wygaszeniu. Z grilla usuwa się wszystkie resztki węgla, popiołu oraz wytopionego tłuszczu - jeżeli warstwa zabrudzeń jest gruba, powinno się zeskrobać ją specjalną łopatką. Niewskazane jest wygaszanie ognia za pomocą wody. Jeżeli ciecz zamarznie, może doprowadzić do uszkodzenia paleniska. Konserwacja grilla po sezonie obejmuje również ochronę przed śniegiem. Ruszt powinno się przykryć za pomocą pokrywy. Dodatkowo można skorzystać z pokrowca, który jest polecany w przypadku grillów gazowych.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium