Ogród zimowy - to najlepszy moment, by zacząć planować jego budowę!

Ogród zimowy - to najlepszy moment, by zacząć planować jego budowę!

Zimą niemożliwe jest sadzenie roślin przed domem i wykonywanie większości prac ogrodowych. Dla osób lubiących przebywanie wśród zieleni jest to problem, gdyż kwiaty doniczkowe są jedynie namiastką prawdziwego ogrodu. Aby cieszyć się możliwością wypoczywania wśród roślin zielonych przez cały rok, można zdecydować się na budowę ogrodu zimowego. 

 

Kiedy stworzyć ogród zimowy?

Projektowanie ogrodów zwykle kojarzy się z wiosną i latem, jednak w przypadku ogrodów zimowych powinno być inaczej. Najlepszym okresem na ich stworzenie jest właśnie zima, gdy wie się, czego się potrzebuje, by wypocząć. Jedynie zimą można określić, czego brak się odczuwa i stworzyć odpowiedni projekt ogrodu zimowego. Przed stworzeniem projektu dobrze jest zadać sobie kilka pytań: w jaki sposób chce się wypoczywać w ogrodzie zimowym, czy ma być on integralną częścią domu, a także, jakie rośliny chce się w nim umieścić.

Tradycyjnie ogrody zimowe były nieogrzewanymi werandami, na których wypoczywało się wiosną i jesienią. W tym okresie jest zbyt chłodno, by usiąść na zewnątrz, jednak zaszklone pomieszczenie szybko nagrzewało się w promieniach słońca. Zimą na werandzie przechowywano donice z bylinami i roślinami odporniejszymi na chłód, a także meble ogrodowe. Obecnie ogrody zimowe wciąż są dość rzadko projektowane, jednak coraz więcej osób zastanawia się jak je stworzyć.

Ogród zimowy - czy potrzebne jest pozwolenie na jego budowę?

Ogród zimowy można zaprojektować już na etapie budowy domu lub stworzyć go znacznie później. Możliwe jest również stworzenie go w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych - w tym przypadku konieczne jest zabudowanie balkonu lub tarasu. Jeżeli tworzy się ogród zimowy w nowopowstającym budynku jednorodzinnym, niezbędne jest zaznaczenie tego faktu na planie domu. Odpowiedni organ, wydając pozwolenie na budowę domu, zgadza się automatycznie na stworzenie w nim ogrodu zimowego. Dokument jest niezbędny, jeśli ogród zimowy ma służyć jako pomieszczenie mieszkalne całoroczne, a także gdy jego powierzchnia jest większa niż 25 m2. W przypadku, gdy oranżeria o powierzchni do 25 m2 jest budynkiem parterowy wolnostojącym lub dobudowuje się ją do istniejącego już domu jednorodzinnego, wystarczy, że zgłosi się zamiar budowy - pozwolenie na jej rozpoczęcie jest niewymagane.

Ogrody zimowe na balkonach i tarasach w budynkach wielorodzinnych można stworzyć, jeżeli wykona się szklaną zabudowę. Jeżeli zabudowa posiada ramy, jej wykonanie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody na budowę. W przypadku zabudowy balkonowej lub tarasowej bezramowej, możliwe jest stworzenie ogrodu zimowego bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Minusem zabudowy szklanej bezramowej jest znaczne wyższy koszt jej wykonania - średnio jest dwukrotnie wyższy niż koszt wykonania zabudowy szklanej ramowej.

Z ogrzewaniem czy bez?

Ważną kwestią jest ogrzewanie w ogrodzie zimowym. Jeżeli pomieszczenie zimą ma służyć wyłącznie do przechowywania roślin i mebli ogrodowych, wystarczy, że znajdzie się w nim niewielki grzejnik elektryczny z termostatem. Jeśli ogród zimowy ma służyć jako pomieszczenie mieszkalne całoroczne, ważne jest wykonanie izolacji podłogi oraz przeszkleń z szkła izolacyjnego i profili aluminiowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewni się komfort termiczny w ogrodzie zimowym, a także zmniejszy się utratę ciepła w całym budynku. W ogrodzie zimowym można również zastosować parasole grzewcze na butlę gazową. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy niemożliwe jest podłączenie grzejnika do sieci elektrycznej lub ogrzewania centralnego.

Jeżeli zrezygnuje się z ogrzewania ogrodu zimowego, w najchłodniejszych miesiącach będzie w nim jedynie o 5-10 stopni Celsjusza więcej niż na zewnątrz. Gdy występują ujemne i niskie temperatury, wypoczywanie w nieogrzewanej oranżerii jest niemożliwe. Jedyne źródło ciepła stanowią w niej promienie słońca, którego zimą jest niewiele. 

Gdzie zbudować ogród zimowy?

Ogrody zimowe mogą być budowane na każdej ścianie budynku, jednak oranżerie funkcjonujące jako pomieszczenia wypoczynkowe najlepiej jest zlokalizować po stronie południowej i zachodniej. Ekspozycja wschodnia jest dobrym wyborem dla pracowni, gdyż chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem popołudniu. Strona północna zimą jest zbytnio narażona na wiatry i słabo doświetlona przez większą część roku, dlatego lepiej jest wybrać ścianę południową lub zachodnią. Ogród zimowy z ekspozycją południową jest dobrze nasłoneczniony nawet w listopadzie i grudniu. Strona zachodnia jest słabiej doświetlona, lecz rzadko narażona na wiatry, co zwiększa temperaturę w pomieszczeniu.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium