Jak zaaranżować trójkątny ogród?

Jak zaaranżować trójkątny ogród?

Nietypowe ogrody są bardzo trudne w aranżacji. Nieduże wymiary, wyjątkowy kształt, znaczne zacienienie, nierówności terenu – to wszystko może przysporzyć kłopotów osobom projektującym zieloną przestrzeń. Jednym z trudniejszych miejsc do urządzenia jest ogród w kształcie trójkąta. Oprócz ograniczeń wiążących się z małą powierzchnią trzeba zastanowić się nad zagospodarowaniem narożników, szczególnie gdy mają spiczaste zakończenia. Jak urządzić trójkątny ogród, by przekuć jego wady w zalety? W jaki sposób rozplanować ustawienie elementów wyposażenia i jak wykonać nasadzenia? Poznaj ciekawe pomysły na aranżację ogrodu w kształcie trójkąta.

Ogród w kształcie trójkąta – wykorzystaj elementy małej architektury

Najprostszą drogą do zaaranżowania trójkątnego ogródka jest ustawienie w jednym z jego rogów altany. Obiekt można umieścić też w centrum działki. W każdym usytuowaniu stworzy on doskonałe miejsce do wypoczynku i przyjmowania gości. Ulokowanie altanki w narożniku ogrodu zapewnia najwięcej prywatności. W przytulnym kąciku relaksu można oddać się lekturze książki, relaksować z lampką wina albo uciąć sobie poobiednią drzemkę. W przeciwległym rogu ogrodu warto umieścić grill lub piec opalany drewnem. Dzięki temu rozwiązaniu dym nie będzie przeszkadzał gościom, a trudna do urządzenia wnęka zostanie zagospodarowana.

Wypełnienie rogów trójkątnej działki bywa kłopotliwe. Potrzeba do tego odpowiedniego pomysłu, jak powyższe z altanką czy grillem. Inną ciekawą propozycją pomagającą zaaranżować kąt ogrodu może być fontanna. To znakomity element dekoracyjny i sprzyjający uzyskaniu atmosfery relaksu i odprężenia. Kojący szum wody uspokoi nerwy po ciężkim dniu. Fontannę warto otoczyć kolorowymi kwiatami, tworząc efektowną dekorację ogrodu.

Innym elementem, który może wykorzystać potencjał ogrodu w kształcie trójkąta, jest palenisko ogrodowe. Umieszczenie w centrum działki ogniska i otoczenie go siedziskami to recepta na stworzenie przytulnego miejsca do spędzania letnich wieczorów. Wesoło trzaskający ogień, długie rozmowy czy śpiewanie do dźwięków gitary – wszystko wprowadzi wakacyjny klimat do przydomowego ogródka.

Nietypowe ogrody – warto obsadzić puste kąty roślinami

Puste rogi mogą być bardzo problematyczne dla właścicieli ogrodów w kształcie trójkąta. Nie jest łatwo złagodzić ich surowość ani sprawić, by dopełniały przytulną całość. Czym wypełnić puste kąty działki? W rogach trójkąta najlepiej posadzić rozmaite rośliny, głównie ozdobne drzewa, krzewy i kwiaty. Warto uszeregować je względem granic ogrodu od najwyższego do najniższego.

How to work with irregular and weird-shaped backyards

W narożnikach można stworzyć też trójkątne rabaty, np. w stylu śródziemnomorskim. Znakomitym pomysłem na zagospodarowanie jednego z rogów działki będzie też umieszczenie w nim oczka wodnego otoczonego roślinnością. Wypełniając narożniki roślinami, warto pamiętać o zachowaniu umiaru i spójnego stylu. Więcej o doborze drzew i krzewów do ogrodu można przeczytać w naszym artykule Najczęstsze błędy podczas urządzania ogrodu – jak ich uniknąć?

Kącik zabaw dla dzieci

Narożnik ogrodu w kształcie trójkąta jest świetnym miejscem na plac zabaw dla dzieci. W rogu działki łatwo stworzyć odizolowaną, bezpieczną przestrzeń dla maluchów. Oddzielenie placu zabaw od reszty ogrodu daje też pociechom wrażenie prywatności i wyjątkowości przestrzeni zarezerwowanej tylko dla najmłodszych. W rogu nietypowego ogródka warto umieścić domek do zabawy, piaskownicę, huśtawki i inne elementy zapewniające rozrywkę. Dobrze jest zadbać też o odpowiednią ilość cienia, sadząc w narożniku działki parę drzew.

Jeżeli wybrany róg ogrodu graniczy z podjazdem do garażu, dla bezpieczeństwa lepiej odgrodzić go pasem krzewów. W ten sposób dzieci nie przedostaną się do nieodpowiedniej dla nich strefy. Jakie rośliny udekorują dziecięcy kącik? Warto zdecydować się na tuje o niekłujących igłach, pięciorniki, kwitnące byliny i różnokolorowe liliowce.

Strefa relaksu w ogrodzie w kształcie trójkąta – jak ją zaaranżować?

W narożniku działki można stworzyć także przytulny kącik wypoczynkowy. Warto umieścić w nim altankę albo pergolę ozdobioną zielonymi pnączami. Innym znakomitym wyborem okaże się wolnostojący komplet wypoczynkowy. Sofa, fotele i stolik kawowy stworzą wygodne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. W kącie ogrodu można ustawić też narożnik, który łatwo wkomponuje się w aranżowaną przestrzeń.

Aby odgrodzić kącik wypoczynkowy od ulicy i spojrzeń sąsiadów, warto obsadzić go żywopłotem. Zielona bariera wyznaczająca granice działki zapewni prywatność i kameralną atmosferę. Kwiaty umieszczone w pobliżu strefy relaksu warto posadzić w efektownych donicach. Nie należy zapomnieć też o tekstylnych dodatkach takich jak pledy i poduchy. Oprócz kupna pięknych dekoracji dobierz mądrze oświetlenie ogrodowe. Z jego pomocą łatwo stworzysz przyjemną atmosferę po zmroku, zachęcając do spędzania letnich wieczorów w ogrodzie. Oświetlenie ogrodowe może mieć formę lampionów, lamp znajdujących się przy ziemi oraz sznurów światełek rozwieszonych między drzewkami. Warto pamiętać, by wszystkie światła utrzymać w podobnej barwie, uzyskując jednolity efekt.

Strefę relaksu w kącie ogrodu trójkątnego można zaaranżować też w stylu japońskim. Oprócz umieszczenia w nim wygodnej ławeczki należy obsadzić narożnik odpowiednio dobranymi roślinami. Sumak, bambusy, miniaturowe wierzby płaczące, wisteria – wszystkie te gatunki wspaniale ozdobią kącik japoński. Całość dopełnią otoczaki i dekoracje kojarzące się z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Urządzanie trójkątnego ogrodu a strefa do uprawy ziół

Nietypowy ogród również może mieć swoją strefę funkcjonalną. Rabaty z ziołami i warzywami należy umieścić wówczas w najlepiej oświetlonym narożniku działki. Można lekko je podnieść albo zasadzić wybrane rośliny w skrzynkach. Trzeba pamiętać o starannym przyszykowaniu ziemi do uprawy jadalnych roślin, by zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Rabatę można otoczyć kantówką sosnową i linią żwirku. Grządki warto oddzielić od reszty ogrodu niskim płotkiem lub żywopłotem z krwawników albo lawendy.

Urządzenie trójkątnego ogrodu bywa skomplikowanym zadaniem, dlatego warto skorzystać z powyższych porad i inspiracji. Na działce o nietypowym kształcie znajdzie się miejsce na kącik relaksu, plac zabaw dla dzieci i na uprawę ziół. Przestrzeń uda się więc urządzić zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i nadając całej aranżacji dokładnie taki charakter, jakiego się oczekuje od przestrzeni otaczającej dom.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium