Jak zaprojektować ogród?

Jak zaprojektować ogród?

Wielu osobom marzy się dom z ogródkiem. Stworzenie idealnej przestrzeni pełnej zielonych roślin nie jest jednak takie proste. Wobec wyzwań, w które obfituje urządzanie ogrodu, pojawia się pytanie: jak zaprojektować swój ogród? Czy lepiej zająć się tym samodzielnie, czy zwrócić się po pomoc do architekta? Jakie plusy i minusy ma każde z rozwiązań? Dowiedz się więcej o projektowaniu ogrodu samemu lub ze wsparciem specjalisty i sprawdź, na co warto się zdecydować.

Jak zaprojektować ogród samemu? Zalety i wady tego rozwiązania

Tworzenie zielonych aranżacji sprawia Ci frajdę? Znasz się na uprawie roślin ogrodowych i masz wyczucie stylu? Wykorzystaj te atuty, samodzielnie planując wygląd przydomowego ogrodu. Kiedy lubisz projektować i ozdabiać przestrzenie do wypoczynku, a także dysponujesz wiedzą na ten temat, urządzanie ogrodu samemu okaże się najlepszym pomysłem. Wówczas możesz zrealizować taką aranżację, która w najmniejszych szczegółach odpowiada Twoim wyobrażeniom.

Na samodzielne projektowanie zielonego zakątka warto zdecydować się również wtedy, gdy ma się niedużą przestrzeń do zaaranżowania. W przypadku mniejszych ogródków nie warto korzystać z pomocy architekta. Przy niewielkiej ilości miejsca łatwo stworzyć przestrzeń spójną stylistycznie i nie trzeba angażować projektanta.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zaprojektować swój ogród, mamy dla Ciebie kilka poradników, które wesprą Cię w tworzeniu pięknej i w pełni funkcjonalnej aranżacji. Zapraszamy Cię do lektury tekstów Stwórz własny stylowy ogród oraz Najczęstsze błędy podczas urządzania ogrodu – jak ich uniknąć?

Urządzanie ogrodu samemu jest też sposobem na ograniczenie wydatków. Jeśli nie dysponuje się dużymi kwotami na projektowanie przestrzeni na świeżym powietrzu, lepiej zaplanować ją samodzielnie, oszczędzając pieniądze.

Zaprojektowanie ogrodu, który będzie prezentował się olśniewająco przez cały rok, wymaga sporej wiedzy na temat roślinności i warunków glebowych. Oprócz znajomości tych kwestii w planowaniu zielonych aranżacji przydaje się wyobraźnia przestrzenna. Tylko dzięki niej uda się stworzyć harmonijną kompozycję prezentującą się świetnie niezależnie od pory roku. Jeśli nie możesz poszczycić się wspomnianymi cechami, zrezygnuj z samodzielnego aranżowania ogrodu – efekt pracy może nie spełnić Twoich oczekiwań.

Samodzielne urządzanie ogrodu ma kolejną wadę – naraża na błędy i nieprzewidziane koszty. Na skutek nieprzemyślanych decyzji i nieumiejętnego wykorzystania przestrzeni rezultaty planowania zielonych kompozycji bywają rozczarowujące. Naprawianie aranżacyjnych pomyłek generuje też koszty. Można wydać sporo pieniędzy, zanim doprowadzi się ogród do pożądanego stanu, zamiast dokładnie zaplanować realizację projektu i mieć poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Urządzanie ogrodu z pomocą architekta – plusy i minusy

Współpraca z architektem zieleni zaczyna się od wizyty na działce. Wówczas specjalista zapoznaje się z terenem, analizuje jego warunki, a także stara się dowiedzieć jak najwięcej o guście i preferencjach klienta. W oparciu o pozyskane informacje architekt opracowuje jeden lub więcej projektów koncepcyjnych. Po zaakceptowaniu planów tworzony jest projekt wykonawczy i rozpoczyna się jego realizacja.

Urządzanie ogrodu z architektem pozwala korzystać z wiedzy i doświadczenia eksperta. Projektant patrzy na ogród całościowo i stara się wyeksponować jego atuty. Pomaga przenieść pomysły i marzenia na papier, a potem zrealizować je w przestrzeni ogrodu.

Zlecając projektowanie ogrodu specjaliście, można zaoszczędzić sporo czasu i energii. Daje to również pewność, że ogród będzie funkcjonalny i prezentujący się efektownie przez wszystkie sezony. Projektant umiejętnie połączy gatunki roślin, kolory i materiały. Aranżacja będzie spójna i harmonijna. Plan ogrodu przygotowany przez architekta uwzględni też to, jak rośliny będą się rozrastać, zmieniając wygląd ogrodu.

Architekci zieleni potrafią projektować nawet najbardziej problematyczne przestrzenie. Niewielka ilość miejsca, osobliwy kształt działki czy kiepskie warunki glebowe nie muszą być przeszkodą dla stworzenia ogrodu marzeń. Projektant z wyczuciem smaku rozplanuje ułożenie ścieżek i elementów małej architektury. W projekcie przewidzi miejsce na wszystkie aktywności, którym chcemy oddawać się poza domem.

Czy urządzanie ogrodu z architektem ma jakieś wady? Niestety tak – żadne rozwiązanie nie jest idealne. Planowanie ogrodu z architektem wymaga poniesienia wydatków, na które nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto urządzając przestrzeń przy domu ze specjalistą, trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia czasu na spotkania i dyskusje o szczegółach projektu. Współpracując z architektem, należy przygotować się na to, że część naszych koncepcji zostanie odrzucona albo oceniona jako niepraktyczna czy niespójna z resztą elementów. Ponadto projektując ogród z profesjonalnym projektantem, możemy stracić poczucie kontroli nad projektem, w rezultacie aranżacja nie będzie w pełni odpowiadała naszym oczekiwaniom, a w najgorszym wypadku sprawi wrażenie obcej czy nienaturalnej.

Kiedy warto poprosić o pomoc w urządzaniu ogrodu? Przede wszystkim wtedy, gdy nie czujemy się na siłach, by zaprojektować piękną zieloną przestrzeń i wolimy skorzystać ze wsparcia specjalisty. Ponadto na planowanie przydomowego ogródka z projektantem dobrze jest zdecydować się wtedy, gdy w przyszłości planuje się sprzedać posiadłość i chce się, by robiła wrażenie na kupujących.

Jak wygląda projekt ogrodu?

Jak zaprojektować ogród samemu lub z architektem? Prace zaczyna się od analizy terenu pod względem funkcjonalnym, sprawdzenia jego warunków glebowych oraz ulokowania względem stron świata. Należy przyjrzeć się też stylowi domu, by dopasować plany ogródka do jego wyglądu. Następnie dzieli się działkę na strefy wejściową, wypoczynkową, użytkową i przeznaczoną do zabawy czy oddawania się hobby. Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie elementów małej architektury i mebli ogrodowych. Ostatni etap to dodanie dekoracji oraz rozplanowanie roślinności uwzględniając to, jak poszczególne gatunki będą się rozrastać.

Proces powinien przebiegać w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy korzysta się z pomocy projektanta, czy kieruje się wyłącznie własnymi pomysłami.

Gdy urządzamy ogród, możemy zdecydować się na wsparcie architekta zieleni albo zaplanować zieloną przestrzeń samodzielnie. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jak zatem zaprojektować swój ogród? Warto wziąć pod uwagę zasoby, jakimi się dysponuje oraz osobiste oczekiwania. Wówczas uda się podjąć dobrze przemyślaną decyzję, której efektem będzie zachwycający ogród o imponujących walorach praktycznych i estetycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl