Jakie lampy ogrodowe wybrać – poznaj sposoby na skuteczne oświetlenie ogrodu!

Jakie lampy ogrodowe wybrać – poznaj sposoby na skuteczne oświetlenie ogrodu!

Oświetlenie to nieodłączny element aranżacji ogrodu. Ma ono niewątpliwie istotny aspekt praktyczny, a jednocześnie wpływa na estetykę przestrzeni wokół domu. Trudno wyobrazić sobie bezpieczne poruszanie się po posesji po zmroku lub przed wschodem słońca, jeżeli w ogrodzie zabraknie dobrze dobranego oświetlenia. Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Jak oświetlić ogród? Zacznij od projektu!

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu ma wiele zalet, jednak aby w pełni spełniało swoje funkcje, należy dokładnie przemyśleć jego rozmieszczenie. Najlepiej zrobić to już na etapie projektowania ogrodu. Dobrze przygotowany projekt przedstawia wszystkie najważniejsze założenia, a także uwzględnia poszczególne ścieżki ogrodowe, rozmieszczenie roślin oraz ich usytuowanie względem tarasu. Dlaczego odpowiednio wcześnie zaplanowane oświetlenie ogrodowe jest tak istotne? Chodzi zarówno o bezpieczeństwo, jak i estetykę instalacji.

Projekt oświetlenia pozwala w taki sposób rozplanować kable, aby mogły się one znaleźć pod ziemią i planowanymi ścieżkami. Jest to nie tylko estetyczne, ale też chroni nas przed ewentualnymi zwarciami czy zahaczaniem o kable podczas wędrówki po zmroku. Odpowiednio zabezpieczone kable z powodzeniem mogą znaleźć się pod alejkami i trawnikiem. Przy tej okazji warto zapoznać się ze wpisem: Jaką trawę do ogrodu wybrać?

Wśród najważniejszych miejsc na terenie posesji, gdzie powinno znaleźć się oświetlenie, należy wymienić:

  • ścieżki i alejki ogrodowe,
  • okolice tarasu,
  • okolice wejścia do domu,
  • podjazd,
  • elewację budynku,
  • basen,
  • rabaty z roślinami oraz wodospady.

W przypadku ostatniego punktu nowoczesne lampy pozwolą wyeksponować wyjątkowo interesujące miejsca w ogrodzie, co zwiększa jego atrakcyjność.

Rodzaje lamp do ogrodu

Lampy do ogrodu są oferowane w wielu sklepach, dzięki czemu bez trudu można znaleźć egzemplarze w stylu nowoczesnym i tradycyjnym. Zanim przystąpimy do zakupu, warto sprawdzić, z jakiego źródła energii możemy skorzystać w ogrodzie. Na tarasie lub na balkonie z reguły mamy dostęp do sieci elektrycznej, lecz w altanie ogrodowej, oddalonej od domu o kilkaset metrów, jest to rzadkość. Dodatkowo problem z dostępem do prądu pojawia się przy ogrodowych ścieżkach i podjazdach. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak doświetlić ogród.

Tradycyjne i nowoczesne lampy do ogrodu

W przypadku wybrania tradycyjnego oświetlenia do ogrodu, trzeba doprowadzić do lamp wiszących lub stojących prąd. Jeżeli korzysta się z przedłużaczy, konieczne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. Jest to szczególnie uciążliwe podczas deszczu, ponieważ należy je chować w suche miejsce, co powoduje potrzebę ich ciągłego rozwijania i zwijania.

Na balkonach i tarasach jako źródło światła można wykorzystywać naturalne świece, zamykane w ozdobnych latarenkach. Dzięki szklanej obudowie świeca jest zabezpieczona przed przewróceniem się, a meble ogrodowe, tekstylia i inne przedmioty są chronione przed zaprószeniem ognia. Świece nie sprawdzają się, jeżeli potrzebujemy silniejszego źródła światła. Wtedy lepiej sięgnąć po lampion.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu reprezentowane jest też przez lampy solarne, które można wykorzystać przy podjazdach i alejkach. Nieduże lampki wbija się bezpośrednio w ziemię, np. w donice z kwiatami lub w trawnik. W ciągu dnia oświetlenie solarne gromadzi energię, a po zmroku daje światło. Lampki świecą delikatnie, dlatego niemożliwe jest przy nich czytanie czy rozwiązywanie krzyżówek, lecz poruszanie się po ścieżkach lub podjazdach jest w pełni bezpieczne.

Funkcjonalne lampy LED do ogrodu

Aby uniknąć konieczności przeciągania przewodów elektrycznych i korzystania z przedłużaczy, można zdecydować się na oświetlenie ogrodowe LED. Czerpie ono energię z baterii, jednak do pracy wystarcza mu niewiele prądu, dzięki czemu baterie wystarczają na długo. Dodatkowo ledowe oświetlenie ogrodu jest dostępne w wielu różnych formach – w sklepach można kupić ozdobne cotton balls, łańcuchy świetlne oraz lampy o klasycznym kształcie. Minusem lamp ledowych może być fakt, że dają dość ostre światło. Jeżeli chcemy, by światło do ogrodu było subtelne i lekko przytłumione, lepiej jest wybrać lampy innego typu.

Na rynku dostępne są również designerskie lampy ogrodowe, które prezentują się oryginalnie i pełnią różne funkcje. Ciekawym przykładem tego rodzaju lamp jest Lampa Cube z wbudowanym modułem Bluetooth. Dzięki Bluetooth możliwe jest regulowanie siły światła za pomocą pilota, co sprawia, że nowoczesne oświetlenie ogrodowe może pełnić funkcję głównego źródła światła w czasie imprezy, jak i romantycznego oświetlenia podczas wieczoru spędzanego we dwoje.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcjonalna i wodoodporna kostka LED, która może być wykorzystana w pobliżu basenu. Lampa może być ustawiona tuż obok leżaków basenowych, gdzie umożliwi bezpieczne i przyjemne pływanie wieczorami. Dodatkowo będzie pełnić funkcję stolika, na którym można pozostawić okulary przeciwsłoneczne, książkę lub talerz z przekąskami. Lampę LED ładuje się za pomocą ładowarki dołączonej do zestawu.

Jeśli poszukujesz wciąż inspiracji na organizację swojej przydomowej przestrzeni, zapoznaj się też ze wpisem: Aranżacja nowoczesnego ogrodu – postaw na ekskluzywne meble ogrodowe!

Dlaczego warto oświetlić ogród?

Mnogość dostępnych rodzajów oświetlenia sprawia, że odpowiedź na pytanie, jakie lampy ogrodowe wybrać jest zdecydowanie łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wymienionych rozwiązań warto też zastanowić się nad zakupem efektownych lampionów, które nadają wyjątkowy klimat spotkaniom i relaksowi na świeżym powietrzu. Podobną funkcję spełniają nietuzinkowe girlandy, które można rozwiesić na tarasie lub w koronach drzew.

Aby wybrać najlepsze oświetlenie do ogrodu, warto przemyśleć swoje potrzeby. Jeśli lubisz czytać na tarasie, potrzebujesz silniejszego źródła światła. Jeśli natomiast cenisz sobie kameralne spotkania i relaks z lampką wina, wystarczające będzie przytulne punktowe źródło światła. Bez względu na Twój wybór oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji ogrodu, którego nie należy pomijać!

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium