Urban gardening to trend, dzięki któremu balkony zmieniają się w zielone oazy. Dawniej na balkonach suszono pranie i przechowywano sprzęty, na które w mieszkaniu zabrakło miejsca. Dziś na balkonach rosną zielone rośliny, pachnące kwiaty, a mieszkańcy wypoczywają po ciężkim dniu.
Urban gardening na świecie
Zanim Polacy zapragnęli, by w miastach było więcej zieleni, urban gardening podbił serca mieszkańców wielu metropolii na całym świecie. W Nowym Jorku stworzono ogród na dachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mieszkańcy miasta mogą sadzić tam zioła. W Berlinie działa natomiast ogród miejski, w którym rosną krzewy i drzewa, których owoce mogą zbierać mieszkańcy. W Polsce coraz powszechniejsze jest zmienianie balkonów w zielone oazy oraz pielęgnowanie ogródków na osiedlach.
Warzywa, owoce i zioła z własnego balkonu
Urządzenie ogrodu z warzywami, owocami i ziołami to doskonały pomysł na balkon w bloku! Oczywiście, trudno wyobrazić sobie, by na niewielkiej przestrzeni zasadzić buraki czy marchew, jednak bez przeszkód można ustawić na balkonie donice z mini warzywami, pnącymi truskawkami, poziomkami i ziołami wykorzystywanymi w kuchni. Balkon stanie się dzięki temu zieloną przestrzenią, w której można wypoczywać i korzystać z jej plonów.
Na balkonie można sadzić papryczki, pomidorki koktajlowe, rzodkiewki, sałatę, cebulę, szczypiorek, a także pietruszki, z których zbiera się natkę. Wśród owoców najpopularniejsze są poziomki, truskawki pnące, marakuja oraz miniaturowe arbuzy. Dodatkowo na balkonie można zasadzić trawę cytrynową oraz wszelkie zioła kuchenne: bazylię, tymianek, oregano, rozmaryn itp.
Urządzamy balkon pełen kwiatów
Miejski balkon jest doskonałym miejscem na kwiaty. Wśród sprawdzonych roślin kwitnących wymienić można pelargonie, petunie, surfinie i fuksje, które obficie kwitną i mają intensywne barwy. Równie dobrze prezentują się werbena, bakopa, lobelia i bidens, które mają drobne, urokliwe kwiatki. Wszystkie rośliny kwitnące dobrze ukorzeniają się w doniczkach i są odporne na wiatr i silne nasłonecznienie. Wystarczy je podlewać i nawozić odpowiednimi preparatami, a kwitnienie będzie obfite od wczesnej wiosny do jesieni.
Doniczki z kwiatami uzupełniają wystrój balkonu i sprawiają, że wypoczynek na świeżym powietrzu daje więcej przyjemności. Donice można zawieszać na barierkach za pomocą specjalnych uchwytów, mocować do balkonu znajdującego się powyżej oraz na ścianach. Ponadto możliwe jest ustawianie kwiatów na kwietnikach, ozdobnych drabinkach i półkach.
Mały balkon - wielkie możliwości
Jak urządzić balkon, który ma niewielką powierzchnię? Jeśli chce się zaaranżować zielony zakątek na małej powierzchni, potrzeba sporo wyobraźni. Aranżacja małego balkonu może obejmować wertykalny ogród, który wprowadzi do przestrzeni zieleń, jednocześnie zajmując niewiele miejsca. Wertykalny ogród może oddzielać optycznie balkon od balkonu sąsiada, a także zapewniać więcej prywatności. Stworzenie takiego ogrodu jest proste - wystarczy przygotować drewnianą konstrukcję, na której zawiesi się doniczki z kwiatami lub ziołami. Równie dobrym pomysłem jest posadzenie pnączy, które oplotą drewno i stworzą zieloną ścianę. Aranżacja balkonu o małej powierzchni powinna opierać się na designerskich meblach. Stolik ze składanym blatem, składane krzesła bądź blat mocowany do barierki balkonowej to rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić miejsce i korzystać z balkonu na różne sposoby. Dodatkowo przydatny może być barek na kółkach, który wykorzysta się zarówno na balkonie, jak i w kuchni oraz salonie.