Sposób na udaną letnią imprezę! Jak zorganizować grill we własnym ogrodzie?

Sposób na udaną letnią imprezę! Jak zorganizować grill we własnym ogrodzie?

Impreza z grillem to przyjemna forma spędzania czasu w gronie rodzinnym lub wśród przyjaciół. Wypoczynek na świeżym powietrzu, zapach pieczonych na ruszcie smakołyków i dobre towarzystwo sprawiają, że Polacy grillują w każdy ciepły weekend i nie tylko. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowe miejsce do grillowania w ogrodzie, sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Grillowanie w ogrodzie – od czego zacząć?

Impreza grillowa w zaciszu własnego ogrodu to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Zanim jednak rozpocznie się grillowanie, powinno się przygotować bezpieczne miejsce do gotowania na świeżym powietrzu. Grill powinien być ustawiony z dala od przedmiotów i roślin, które mogłyby zająć się ogniem, a także w odpowiedniej odległości od kącika wypoczynkowego, by dym nie dokuczał domownikom i gościom w czasie spożywania posiłków. Dodatkowo prawidłowo zachowana odległość zmniejszy ryzyko przypadkowego przewrócenia grilla lub poparzenia dzieci bawiących się w ogrodzie.

Jeżeli wybieramy grill na kółkach, w zależności od pogody i kierunku wiatru można go przestawić w dogodniejsze miejsce. W przypadku grilla umieszczanego na stałe, na przykład zbudowanego z betonowych płyt lub cięgieł, powinno się ustawić go co najmniej kilka metrów od miejsca wypoczynku. Dzięki temu unikniemy problemów z dymem i zyskamy możliwość wygodnego doglądania dań na ruszcie. Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego grilla ogrodowego, sprawdź nasz specjalny ranking zaufanych produktów: Poznaj top 15 najlepszych grilli ogrodowych! Mamy nadzieję, że ułatwi Ci on podjęcie decyzji.

Co więcej, przed rozpoczęciem grillowania powinno się przygotować też akcesoria do przyrządzania mięs, kiełbasek, szaszłyków itp. Przydatne są zwłaszcza praktyczne szczypce do grilla, wykonane ze stali nierdzewnej z silikonową, odporną na nagrzewanie rączką. Do dużych szaszłyków niezbędne są długie, metalowe szpikulce. Natomiast rożen umożliwi przygotowanie smacznego kurczaka z grilla. Sprawdź więcej ciekawych akcesoriów grillowych OFYR!

Zgodnie z zalecaniami dietetyków do grillowania na klasycznym ruszcie powinno się przygotować aluminiowe tacki, na które spłynie tłuszcz. Dzięki temu grill w ogrodzie nie będzie zagrożeniem dla naszego zdrowia. Jeżeli grillujemy na płycie wokół paleniska, tacka jest zbędna. W tym przypadku przydatna jest szpachelka metalowa, dzięki której usuniemy resztki żywności z płyty grzewczej i wyrzucimy je wprost do ognia. Przydatna jest też torba na drewno, w której umieszcza się opał do grilla holenderskiego.

Kolejną ważną kwestią jest podpałka. Polecana jest podpałka ekologiczna ze sprasowanych trocin, która jest wykonana z naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Podpałki płynne i nasączane substancjami łatwopalnymi są szkodliwe, gdyż podczas ich spalania wytwarzają się związki rakotwórcze.

Klasyczny grill ogrodowy opala się węglem drzewnym lub brykietem. Węgiel drzewny rozpala się szybciej, jednak brykiet dłużej utrzymuje temperaturę. Jeżeli zamierzamy grillować przez co najmniej kilka godzin, brykiet sprawdzi się lepiej, choć na początek można rozgrzać grill przy użyciu węgla drzewnego. Grill z otwartym paleniskiem opala się drewnem – ważne jest, by drewno było suche. Zabronione jest spalanie drewna pokrytego farbą lub impregnatem, płyt wiórowych i innych materiałów, które wydzielają rakotwórcze związki, wnikające do grillowanych dań.

Impreza grillowa – na co zwrócić uwagę?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest kilka rodzajów grillów. Jeżeli zamierzamy grillować często i zapraszać znajomych, powinno się wybrać grille ogrodowe z dużą powierzchnią do grillowania. Na szczególną uwagę zasługują grille ogrodowe holenderskie, które zamiast klasycznego rusztu posiadają gładką płytę grzewczą. Jej powierzchnia nagrzewa się równomiernie, dzięki czemu przygotowanie różnych produktów jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Grill ogrodowy tego typu opala się drewnem. Otwarte palenisko stanowi dodatkową atrakcję, gdyż umożliwia pieczenie kiełbasek w tradycyjny sposób, tak samo, jak nad ogniskiem.

Obok grilla holenderskiego można ustawić elegancki stolik z granitowym blatem, na którym można ułożyć akcesoria do grillowania lub potrawy po zdjęciu z płyty. Ponadto drewno można przechowywać w estetycznym boksie oraz w przestrzeni znajdującej się pod paleniskiem. Dzięki temu grill impreza nie stwarza zagrożenia dla uczestników, a jednocześnie nie psuje niepowtarzalnego klimatu ogrodu.

Jak wybrać grilla ogrodowego na przyjęcia w ogrodzie lub na tarasie?

Zakup grilla do własnego ogródka to spore wyzwanie, które wymaga podjęcia kilku istotnych decyzji. Mają one wpływ nie tylko na wygodę grillowania, ale również sprawiają, że grill party jest okazją do przyjemnych i niezapomnianych spotkań towarzyskich. W sprzedaży można spotkać wiele rodzajów grilli. Na otwartej przestrzeni doskonale sprawdzają się te opalane na brykiet lub naturalne drewno. Jeśli natomiast chcesz grillować bezpośrednio na tarasie, postaw na nowoczesny grill elektryczny. Więcej na ten temat pisaliśmy też we wpisie: Jaki grill ogrodowy wybrać?

Co więcej, grille ogrodowe dzielą się na kilka rodzajów, jeśli pod uwagę weźmiemy również inne parametry niż źródło ciepła. Tanie i popularne są grille metalowe z okrągłym paleniskiem i cienkimi nóżkami. Niestety są to modele nietrwałe, dlatego rzadko służą dużej niż przez jeden sezon. Znacznie solidniejszy jest grill żeliwny ogrodowy. Produkt ten wykonany jest z wytrzymałego metalu. Dlatego umieszcza się na nim większy ruszt, na którym można przygotować więcej potraw w tym samym czasie. Kominek ogrodowy jest wykonany z betonowych elementów, z których tworzy się palenisko, boczne ściany i komin odprowadzający dym. Konstrukcja jest trwała, lecz jej przestawianie w inne miejsce jest niemożliwe.

Grill z otwartym paleniskiem jest alternatywą dla klasycznych grillów ogrodowych. Misa grzewcza znajduje się pośrodku płyty grzewczej, na której przyrządza się dania. Nad otwartym ogniem można piec kiełbaski, pianki dla dzieci, a także robić szaszłyki i kociołki z pieczonkami. Taki grill w ogrodzie to rozwiązanie pośrednie między miejscem na ognisko a zwykłym grillem. Będzie więc doskonałym wyborem dla osób, którym trudno się zdecydować na konkretne rozwiązanie.

Do wyboru mamy również grille gazowe i elektryczne. Gotowanie na nich jest zdrowsze ze względu na brak wydzielania się rakotwórczych związków. Minusem urządzeń tego typu jest zubożony aromat, który pobudza apetyt i sprawia, że dania z grilla są tak smaczne.

Miejsce dla wszystkich gości

Imprezy ogrodowe, takie jak urodziny, imieniny, spotkania towarzyskie czy rodzinne biesiady to doskonała okazja, aby wykorzystać swój grill. Zanim jednak rozpocznie się przyrządzanie dań na ruszcie, powinno się przygotować miejsce dla wszystkich gości.

Duży stół ogrodowy wraz z krzesłami, sofą, fotelami lub modułowym narożnikiem pomieści nawet 10-12 osób. Dzieciom można przygotować odrębne miejsce do siedzenia, rozkładając miękkie poduszki lub koce przy niskim stoliku kawowym. Aby przyjęcie było bardziej eleganckie, na stole można rozłożyć „obrus” z białego lub brązowego papieru, który delikatnie przykleja się do mebla za pomocą taśmy klejącej. Zabrudzony papier po zakończeniu przyjęcia wystarczy zdjąć i wyrzucić, dzięki czemu sprzątanie zajmuje niewiele czasu. Pod uwagę należy wziąć także względy bezpieczeństwa.

Gdzie ustawić grilla?

W zależności od rodzaju posiadanego grilla obowiązują nas zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas doboru najlepszego miejsca na grillowanie. Grill węglowy umożliwia przygotowanie apetycznych mięs, serów, ryb i warzyw, jednak wydziela sporo dymu. Miejsce dla gości powinno znajdować się więc w odpowiedniej odległości od grilla węglowego, by duszący dym nie psuł przyjęcia i nastrojów gości. Grill tego typu, ustawiony na zadaszonym tarasie, sprawdza się wyłącznie w czasie niepogody, gdy zaproszone osoby siedzą w domu, a potrawy przygotowywane są na zewnątrz. Jeśli goście siedzą na tarasie, palenisko powinno znajdować się w odległości co najmniej kilkudziesięciu metrów i posiadać swobodny dostęp powietrza. Prawidłowa cyrkulacja sprawi, że dymu będzie powstawało mniej, a węgiel lub brykiet będą utrzymywać pożądaną temperaturę.

Jeśli taras jest niewielki bądź niemożliwe jest ustawienie paleniska w odpowiedniej odległości, można zdecydować się na grill gazowy, który wydziela znacznie mniej dymu. Dodatkowo gazowy grill ogrodowy zamykany umożliwia przygotowywanie zdrowszych potraw – tłuszcz z grillowanych dań spływa do specjalnego pojemnika i niemożliwe jest jego spalanie, jak ma to miejsce w węglowych grillach ogrodowych. Tak jak wspominaliśmy, aby uchronić się przed spalaniem tłuszczu i wydzielaniem rakotwórczych związków w palenisku na węgiel lub drewno, konieczne jest używanie aluminiowych tacek do grillowania.

Jakie gadżety przydają się podczas grillowania?

Grill w ogrodzie wymaga także wyposażenia się w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają przygotowywanie potraw, a także późniejsze sprzątanie po imprezie. Podczas grillowania przydatne są łopatki do czyszczenia płyty grzewczej i rusztu, dzięki którym obraca się również przyrządzanie potrawy. Gotowanie ułatwia też rożen do szaszłyków i kurczaka oraz kociołek, który można zawiesić nad otwartym paleniskiem. W kociołku przygotuje się różnego rodzaju gulasze oraz pieczonki, czyli aromatyczną potrawę z ziemniaków, kiełbasy, boczku i kapusty. Takie rozwiązanie sprawia, że impreza z grillem dodatkowo zyskuje na swojej atrakcyjności. Na przestronnym tarasie dodatkowo można ustawić kuchnię ogrodową. Mebel wyposażony jest w blat roboczy, zlew oraz półkę do przechowywania. Dzięki temu wszystkie potrzebne przedmioty można mieć zawsze pod ręką.

Grill party to doskonały sposób na wspólne świętowanie w okresie długich, letnich wieczorów. Jeśli natomiast posiadamy praktyczny grill przenośny, grillować można na tarasie nawet przez cały rok. Wystarczy, że zaproszeni goście pozostaną w salonie, a jedna lub dwie osoby zostaną oddelegowane do obsługi urządzenia. W praktyce warto więc zainwestować w dobrej jakości grill, który będzie urządzeniem całorocznym wykorzystywanym zawsze, gdy tylko najdzie nas na to ochota.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium