Wiosna w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Wiosna w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Po zimowych mrozach, braku słońca oraz szarości nadchodzi długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Poranne trele ptaków sprawiają, że uśmiechamy się i z radością witamy każdy dzień. Kiedy wiosenne promienie słońca figlarnie zaczynają tańczyć i rozświetlać nasz ogród, przychodzi czas, by rozpocząć pierwsze zadania porządkowe. Jakie prace wykonujemy wiosną w ogrodzie?

Prace w ogrodzie wiosną – porządki

Jeśli zastanawiasz się, co trzeba robić wiosną w ogrodzie, to zapoznaj się z naszymi radami, które pozwolą Ci zadbać o swoją przestrzeń po zimie. Wśród pierwszych prac wiosennych, których wymaga nasz ogród, są oczywiście porządki. Co prawda, wiele osób robi je już przed nadejściem zimy, jednak kilkumiesięczna przerwa zwykle sprawia, że wiele prac trzeba wykonać ponownie.

Koniecznie musimy zgrabić pozostałości liści i małych gałązek, a także pozbyć się piasku zgromadzonego na kostce brukowej. Przy tej okazji warto przyjrzeć się swojej altance, tarasowi czy innym elementom małej architektury — może wymagają odświeżenia lub wymiany na nową?

Pielęgnacja ogrodu wiosną wymaga też zadbania o rośliny. W tym celu łapiemy za sekator. Wiosna to idealny moment, by nadać naszym drzewom i krzewom odpowiedni kształt. Przycinanie ich to nie tylko element dbałości o estetykę. W przypadku roślin rodzących owoce czynność ta zwiększa plony latem lub wczesną jesienią. Za pomocą sekatora warto też usunąć uschnięte i stare gałęzie, a także dokonać uregulowania kształtu i kierunku wzrostu roślin. W ten sposób pobudzamy nasze drzewa i krzewy do wypuszczania nowych, zdrowych pędów.

W przypadku krzewów zwróćmy szczególną uwagę na środek korony. Najczęściej o nim zapominamy, a wycięcie z niego uszkodzonych i zbyt gęstych gałązek wpuści do środka dobroczynne słońce. Dzięki temu nasze krzewy odwdzięczą się nam odpowiednią gęstością. Jeśli w ogrodzie posiadamy rośliny, które zimowały pod osłonami, koniec marca jest idealnym momentem, by je usunąć.

Pielęgnacja ogrodu wiosną – grabie i łopaty

Co się robi wiosną w ogrodzie w kwestii prac ziemnych? W tym przypadku czeka nas również sporo istotnych zadań. Nasze trawniki po zimie to prawdziwe pobojowisko. Niejednokrotnie zrujnowane w mniejszym, bądź większym stopniu przez mróz i krecie kopce wymagają dużego nakładu pracy. Zaczynamy od starannego grabienia i wyrównywania wszelkich niechcianych pagórków. Wyczesujemy starą, zeschniętą trawę, dzięki czemu dajemy możliwość wzrostu nowej, a dodatkowo napowietrzamy darń. Miejsca, w których nasza zeszłoroczna trawa zniknęła, dosiewamy nową. Pamiętajmy także, że piękna trawa wymaga wiosennego nawożenia.

Prace w ogrodzie wymagają też skupienia się na rabatach, a wiosna to doskonały czas na ich uporządkowanie. Tutaj niestety spędzimy znacznie więcej czasu niż przy poprzednich czynnościach. Bardzo istotna jest regularna kontrola temperatury — szczególnie tej nocnej. Warto pamiętać, że nawet jeśli w ciągu dnia mamy cudowną, wiosenną i ciepłą aurę, nocą może zakradać się jeszcze zimowy przymrozek.

Mając to na uwadze, kwiaty, które chroniliśmy przed zimą osłonami, mogą ponownie ujrzeć światło dzienne dopiero wtedy, gdy nocne przymrozki definitywnie się skończą. Jeśli nasze kwiaty były przykryte korą lub torfem, nie wyrzucajmy tego nakrycia, ale rozgarnijmy je wokół roślin. W przypadku, gdy okryciem dla kwiatów były gałęzie lub słoma przenieśmy je na kompost.

Koniecznie musimy zadbać, by nasze rośliny otrzymały odpowiedni nawóz na rozpoczęcie nowego cyklu wegetatywnego. Ogród wiosną może wymagać nawożenia, najlepiej naturalnego pochodzenia. W tym celu pod roślinami rozkładamy kompost — idealnie, jeśli rok wcześniej zadbaliśmy o własny. Po usunięciu z grządek i rabat resztek zimy, glebę spulchniamy, a następnie solidnie ją przekopujemy wraz z kompostem.

Co sadzić wiosną w ogrodzie?

Wielu pasjonatów ogrodnictwa zwykle zastanawia się, co sadzić, kiedy wiosna w ogrodzie rozgości się na dobre. Początek tej pory roku to idealny moment, by nasz ogród wzbogacił się o ozdobne krzewy, oraz drzewka owocowe. Możemy więc sięgnąć po maliny, jeżyny czy truskawki.

Jakie kwiaty sadzimy wiosną w ogrodzie? Doskonałym wyborem będą przepiękne róże. Dobrym kompanem dla nich są także obłędnie pachnące lilie. Zaglądamy do bylin i oczyszczamy je z zaschniętych liści i dosadzamy nowe. Tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, stosujemy odżywki.

Przyjrzyjmy się też starszym roślinom, szczególnie jeśli mamy zamiar je podzielić – to świetny moment na rozmnożenie swoich ulubionych gatunków. Pod koniec marca możemy zająć się sianiem niektórych roślin wprost go gruntu. Z powodzeniem możemy w ten sposób postąpić z nasionami maku polnego, nagietka, chabru. Wiele inspiracji na roślinność w ogrodzie znajdziesz we wpisie: Kwiaty wczesnowiosenne w ogrodzie – 10 propozycji.

Czas na relaks w wiosennym ogródku

Wiosna w ogródku to jednak nie tylko prace porządkowe, pielęgnacja i dosadzanie roślin. Wspomnieliśmy już, że w zakresie obowiązków powinno znaleźć się także skontrolowanie stanu naszych mebli ogrodowych. Istotnie, początek wiosny jest najlepszym momentem na ich konserwację, wymianę lub uzupełnienie o nowe elementy. To czas aranżowania ogrodu na długi, wiosenno-letni sezon, więc nie można zapominać o tak ważnej kwestii, jak strefa odpoczynku.

Aby oszczędzić sobie dużego nakładu pracy związanego z konserwacją, podczas zakupu warto wybierać solidne aluminiowe meble ogrodowe. Są one mało wymagające w utrzymaniu, a dodatkowo charakteryzują się dużą elegancją i wygodą użytkowania. To jednak zaledwie początek argumentów, które przemawiają za ich zakupem. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: 9 zalet mebli ogrodowych wykonanych z aluminium.

Dodatkowo, zanim powstaną nowe kompozycje kwiatowe, pomyślmy, gdzie w tym roku będziemy biesiadowali. Może przydadzą nam się nowoczesne huśtawki ogrodowe ustawione wokół kwiatów lub ławki, które staną się wyposażeniem altanki? Zakup nowych mebli ogrodowych to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybierać solidne modele. Dodatkowo każdy właściciel powinien znać podstawy konserwacji wybranych modeli. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule: Jak impregnować meble ogrodowe?

Wiosna sprawia, że nasz ogród na nowo staje się królestwem błogiego relaksu i miło spędzonych chwil. Warto więc poświęcić mu odrobinę uwagi, aby cieszyć się pięknym otoczeniem domu lub zachwycającą aranżacją działki rekreacyjnej!

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium